עדכונים אחרונים...
השירותים שלנו
הערכת שווי וכדאיות עסקה
הערכת שווי וכדאיות עסקה  
שירותים לחברות
שירותים לחברות  
ייעוץ וייצוג בתחומי המיסים
ייעוץ וייצוג בתחומי המיסים  
ביקורת דו"חות כספיים
ביקורת דו"חות כספיים  
שירותים לעצמאיים
שירותים לעצמאיים  
חשבות ושירותים נלווים
חשבות ושירותים נלווים  
מלאו פרטיכם 
וניצור קשר בהקדם:
 

חקירות מע"מ

 
ככלל, כל עוסק מורשה נדרש לגבות מע"מ מלקוחותיו, הקרוי מס עסקאות, ולשלם אותו לרשויות. עוסק מורשה גם מזדכה על המע"מ אותו שילם, כלומר המע"מ הגלום בהוצאותיו, הקרוי גם מס תשומות.

בראש ובראשונה מטרתן של ביקורות מע"מ או חקירות מע"מ היא בחינה האם העוסק אכן שילם את מס העסקאות כנדרש, האם דיווח על כל הכנסותיו, כחוק ובמועד והאם מס התשומות שדרש הינו בהתאם להוראות חוק מע"מ ותקנות מע"מ.

ביקורת מע"מ אינה נעשית רק כשקיים מידע מוקדם על בית העסק. לעיתים מדובר בביקורת פתע מתוך כוונה לבדוק את תהליכי העבודה ורישום ההכנסות בזמן אמת, לעיתים ייתכן ותתקיים ביקורת מע"מ עקב דרישות החזר גבוהות או דרישות החזר רבות ולעיתים מדובר בבדיקה מדגמית שגרתית שאינה מכוונת לעסק באופן ספציפי אלא לענף בו או פועל או לאזור הגאוגרפי בו הוא ממוקם.

בדרך כלל, לאחר ביקורת מע"מ או חקירת מע"מ שנערכה בבית העסק, יוזמן בעל העסק לדיון או חקירה במשרדי מע"מ. זה בדיוק השלב לפנות לרואה החשבון של החברה לצורך הכנה לחקירה, הבנת משמעות המצב הקיים, הליקויים האפשריים וכפועל יוצא החשיפה האפשרית למס.

נציין כי קיימים מקרים בהם ביקורת מע"מ או חקירת מע"מ עלולה להוביל לפתיחת הליך פלילי כנגד בעל העסק, ולכן אנו ממליצים להסתייע ברואה החשבון של החברה/העסק באופן בו רו"ח ינהל את תהליך ביקורת מע"מ או חקירות מע"מ והוא ייצג את החברה בעניין זה.

פעמים רבות, במהלך ביקורת מע"מ או חקירות מע"מ, יידרש העוסק להעביר את ספרי החשבונות ופרטים נוספים, לעיתים אף מספר שנים אחורה, וזאת על מנת לאפשר למבקרי החשבונות של מע"מ לבחון את אופן ניהול ספרי החשבונות והאם קיימת סטייה מהותית בין אופן ניהול ספרי החשבונות בפועל לנדרש עפ"י תקנות מס ערך מוסף (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ו 1976.

חשוב לדעת כי חוק מע"מ מטיל סנקציות (עונשים) על עסקים הסוטים מהוראות ניהול ספרים בצורה של קנסות כספיים, קנסות כספיים מנהליים, פסילת ספרים ואף הגשת כתב אישום פלילי.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג עוסקים אל מול ביקורת מע"מ וחקירות מע"מ. בצוות משרדנו רואי חשבון ועורכי דין, מומחים במיסים ויוצאי רשות המיסים,  אנו מזמינים אותך ליצור עמנו לקביעת מועד לפגישת היכרות ללא תשלום.

נשמח לעמוד לרשותך וללוות אותך תוך מתן שירות מקצועי, איכותי ואישי.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
חקירות מס הכנסה
חקירות מע"מ
מאמרים: